به اندیشه نگار خوش آمدید

کالیبره بمانید...!

شرکت اندیشه نگار بهفام در سال 94 باهدف ارائه خدمات فنی و مهندسی در استان چهارمحال و بختیاری تاسیس شد.

لوگوی اندیشه نگار

آزمایشگاه فشار

کالیبره شوید...!

آزمایشگاه فشار شرکت، با اتکابه دستگاه‌های پیشرفته و استاندارد‌های به‌روز آماده ارائه خدمات تخصصی کالیبراسیون می‌باشد.

آزمایشگاه فشار

آزمایشگاه دما

کالیبره بمانید...!

آزمایشگاه دمای شرکت، با اتکابه دستگاه‌های پیشرفته و استاندارد‌های به‌روز آماده ارائه خدمات تخصصی کالیبراسیون می‌باشد.

آزمایشگاه دما

کالیبراسیون فشار

گیج فشار

گیج فشار وسیله‌ای است که برای اندازه‌گیری فشار مواد گازی یا مایع، با محاسبه‌ی نیرویی که این مواد در یک حالت پایدار ایجاد می‌کنند استفاده می‌شود. گیج، اختلاف بین فشار محیط مورد اندازه‌گیری را با فشار اطراف که اصطلاحاً به آن فشار گیج گفته می‌شود، محاسبه می‌کند.

فشار مطلق با جمع اختلاف فشار اندازه‌گیری شده توسط گیج و فشار اتمسفر به دست می‌آید. واحدهای مهم فشار عبارتند از:

PSI – پوند بر اینچ مربع

نیوتون بر سانتی‌متر مربع

پاسکال(Pa) – نیوتون بر متر مربع


انواع گیج فشار

روش‌های متعددی برای محاسبه‌ی نیرو وجود دارد. درنتیجه گیج‌های فشار انواع مختلفی دارند. گیج‌ها را می‌توان براساس اصولی که برای محاسبه‌ی فشار استفاده می‌کنند، روش کار(مکانیکی یا الکترونیکی) و نوع خروجی آن‌ها(دیجیتال یا آنالوگ) طبقه‌بندی کرد.


کالیبراسیون فشار چیست؟

کالیبراسیون فشار به بیان ساده عبارت است از مقایسه‌ی خروجی وسیله‌ای که برای محاسبه‌ی فشار استفاده می‌شود با وسیله‌ی دیگر اندازه‌گیری یا با استاندار اندازه‌گیری فشار. این کار معمولاً با اتصال وسیله‌ی اندازه‌گیری تحت تست(DUT) به وسیله‌ی استاندارد(مرجع) و اعمال فشاری یکسان آغاز می‌شود. در گام بعد خروجی دو وسیله در یک یا بیش از یک نقطه‌ی فشار مقایسه می‌شود. این نقاط معمولاً در بازه‌ی کمینه تا بیشینه‌ی گستره‌ی دستگاه تحت تست یا بازه‌ای که دستگاه در آن به‌کار گرفته می‌شود قرار دارند. به منظور اطمینان یافتن از صحت اندازه‌گیری‌های فشار و مطابقت با استانداردهای مورد نظر، فرایند مقایسه در زنجیره‌ای با سطوح مختلف انجام می‌شود که در سطح بالاتر آن، دستگاه‌های مرجع کالیبره می‌شوند و در سطوح پایینی، وسایل اندازه‌گیری مورد استفاده.


چرا گیج‌های فشار باید کالیبره شوند؟

گیج‌های فشار در صنعت، آزمایشگاه‌ها و سایر محیط‌های تجاری کاربر بسیاری دارند به طوری که اغلب آزمایشگاه‌ها یا کارخانه‌ها شدیداً وابسته به آن هستند. تعداد قابل توجه گیج‌ها منجر به آن می‌شود که افراد آن‌ها را در حال سرویس‌دهی فرض و کالیبراسیون را به تعویق انداخته و یا از آن صرفه‌نظر کنند.

کالیبراسیون مجدد به خاطر کنترل و نگهداری فرایند‌های اندازه‌گیری که با وسیله‌ی اندازه‌گیری انجام می‌شود لازم است. معمولا عدم قطعیت وسیله نسبت به زمان و با استفاده‌های مکرر از آن افزایش می‌یابد . شناسایی رشد تدریجی عدم قطعیت و افزایش آن به راحتی توسط کاربران امکان‌پذیر نیست. آن‌چه که در اندازه‌گیری بسیار ضروری است قابلیت ردیابی است.

علاوه بر دامنه‌ی کاربر، مسئله‌ی دیگری که کالیبراسیون گیج‌های فشار را مهم می‌کند، ایمنی است. بسیاری از اپراتورها برای تشخیص مشکلات احتمالی، به فشار نشان داده شده توسط گیج متکی هستند. حصول اطمینان از درست کارکردن گیج‌های فشار با سطح مشخصی از دقت و درستی، برای ایمنی ضروری است.

آزمایشاه فشار

تست گیج fluke

آزمایشگاه فشار شرکت اندیشه نگار بهفام با استفاده از دستگاه‌ها و مراجع پیشرفته و استاندارد های به‌روز و با استفاده از دانش و تجربه کارشناسان مجرب و آموزش‌دیده در حوزه کالیبراسیون آماده ارائه خدمات تخصصی کالیبراسیون مطابق جدول زیر می‌باشد:

انواع فشارسنج‌های نیوماتیکی

انواع فشارسنج‌های هیدرولیکی

انواع خلأ سنج